Dokąd latamy?

Zakynthos (ZTH)

Zakynthos (Ζάκυνθος, Zakyntos, Zakintos, Zakinthos, Hyrie, Zante) to wyspa na Morzu Jońskim. Położona jest na zachód od Półwyspu Peloponez i na południe od wyspy Kefalonia. Długość wyspy to ok. 40 km, szerokość maksymalna 20 km, powierzchnia ok. 400 km2. Najwyższe wzniesienie nosi nazwę Vrachionas i ma 758 m n.p.m. Stolica nazywa się Zakynthos. Używana jest również nazwa Zante. 

Wyspa posiada dużo piaszczystych plaż, które koncentrują się na wschodnim i południowym wybrzeżu. Woda faluje łagodnie, a w większości miejsc dno opada powoli, dzięki czemu plaże są bezpieczne dla dzieci (np. w Tsilivi, Alikanas/Alikes, Laganas i Kalamaki). Na Półwyspie Vassilikos znajduje się strefa chroniona miejsc lęgowych żółwi caretta caretta, w związku z czym wstęp na niektóre plaże podlega pewnym ograniczeniom. Północny koniec wyspy oraz zachodnie wybrzeże to strome klify i malutkie zatoczki wcinające się pomiędzy skały, a także plaże dostępne wyłącznie od strony morza. Główne kurorty wypoczynkowe to: Laganas, Kalamaki, Tsilivi/Planos, Alikanas/Alikes oraz Argassi.

Sezon turystyczny trwa od maja do października. W maju woda jest zbyt chłodna, żeby się kąpać, natomiast w październiku roślinność przygotowuje się do zimy. Średnie temperatury powietrza od czerwca do września wynoszą ponad 30 stopni. W tym czasie nie powinno padać. Na Zakynthos notuje się duże roczne opady, głównie od listopada do maja. Dzięki silnym opadom w okresie zimowym wyspa jest zielona.