Dokąd latamy?

Rodos (RHO)

Grecka wyspa na Morzu Egejskim, największa w archipelagu Dodekanezu (Sporadów Południowych). Nazwa wyspy pochodzi od starogreckiego słowa róża, oznaczającego hibiskus. W herbie wyspy umieszczony jest skaczący jeleń. Oddalona zaledwie o ok. 20 km od wybrzeża Turcji, ma 80 km długości, a w najszerszym miejscu mierzy 40 km. Najwyższy szczyt to góra Atawyros (1215 m n.p.m.). 

Wybrzeże i plaże

Wybrzeże liczy sobie 220 km. Po stronie wschodniej znajdują się plaże piaszczyste i żwirowe, natomiast po zachodniej żwirowo-kamieniste. Tutaj też, ze względu na silne wiatry, panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Część wybrzeża stanowią również skaliste klify. 

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny trwa od kwietnia do listopada. Szacuje się, że na Rodos jest średnio ok. 300 dni słonecznych w roku. Średnie temperatury powietrza od czerwca do września wynoszą w granicach 30 stopni. W tym czasie nie należy spodziewać się opadów.

Jedzenie i picie

Na wyspie uprawia się przede wszystkim oliwki, arbuzy i winorośle, więc one dominują w menu. Poza tym na każdym kroku spotkamy gyros, souvlaki i świeży ser feta. Popularne są również nadziewane liście winorośli. Lokalny alkohol nazywa się ouzo i jest to likier anyżowy.

Sporty

Na wyspie można uprawiać różnego rodzaju sporty. Poza aktywnościami dostępnymi w danych hotelach, można zagrać w golfa, nurkować czy jeździć konno.

WAŻNE! Samodzielne nurkowanie z własnym sprzętem jest zabronione, wolno jedynie nurkować w zorganizowanych grupach, pod okiem instruktora;