Dokąd latamy?

Mediolan - Bergamo (BGY)

Mediolan to stolica Lombardii oraz drugie co do wielkości miasto we Włoszech. W Polsce kojarzone jest głownie jako centrum mody oraz siedziba dwóch słynnych klubów piłkarskich: Interu i A.C. Milan. Na początku XVIII wieku Mediolan przeszedł pod panowanie Monarchii Habsburgów i pozostawał pod wpływami Austrii aż do drugiej połowy XIX wieku (z przerwą w czasach napoleońskich) i włączenia do Zjednoczonego Królestwa Włoch.

To właśnie w tym okresie powstało w Mediolanie wiele pałaców (oraz m.in. słynny teatr La Scala), a miasto zostało przebudowane. Dodatkowo Lombardia była jednym z nielicznym regionów na terenie obecnych Włoch, gdzie rozkwitała rewolucja przemysłowa. Wielu przemysłowców posiadało odpowiednie środki, żeby wnosić lub finansować monumentalne budowle, które zastępowały historyczną zabudowę. Niewiele przetrwało do naszych czasów średniowiecznych obiektów, choć kilka z nich uda nam się odnaleźć.

Mediolan oferuje wiele atrakcji i zabytków z najwyższej półki. Zaczynając od śladów po starożytnej historii miasta (np. Mediolanum pełniło przez pewien czas funkcję stolicy cesarstwa zachodniorzymskiego), przez kościoły z wczesnochrześcijańskimi mozaikami, po wypełnione dziełami sztuki muzea. Któż nie słyszał o "Ostatniej Wieczerzy", którą Leonardo da Vinci przyozdobił refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że w murach mediolańskiego zamku przechowywane jest ostatnie dzieło Michała Anioła: niedokończona rzeźba Pietà Rondanini.

Atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca

1. Katedra oraz Plac Katedralny

Najważniejszym punktem Mediolanu jest Plac Katedralny (Piazza del Duomo), którego największym skarbem jest imponującą katedra. Katedra jest jednym z największym kościołów świata. I na pewno jednym z najpiękniejszych. Olbrzymia i bogato zdobiona zdobiona fasada potrafi zachwycić niemal każdego.

2. Galeria Wiktora Emanuela II: jedna z najpiękniejszych galerii handlowych świata

Drugim słynnym obiektem znajdującym się przy Placu Katedralnym jest Galeria Wiktora Emanuela II (wł. Galleria Vittorio Emanuele II), będąca najstarszym centrum handlowym we Włoszech. Prawdopodobnie jest to jedna z najpiękniejszych galerii handlowych świata.

3. Piazza Della Scala: teatr La Scala oraz inne zabytki

Po północnej stronie Galerii Wiktora Emanuela II znajduje się wytyczony w XIX wieku plac Piazza Della Scala, przy którym stoi teatr La Scala (Teatro alla Scala). Bryła słynnej opery jest warta uwagi, chociaż nie można powiedzieć, żeby fasada zachwycała. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o historii teatru, to możecie wybrać się do Muzeum Teatro alla Scala. W trakcie wizyty będziecie mieć szansę na wejście do znajdującej się na trzecim piętrze loży, z balkonu której można podziwiać słynne audytorium.

4. Zamek Sforzów: symbol dobrych i złych czasów

Symbol Mediolanu - Zamek Sforzów (wł. Castello Sforzesco). Kompleks w obecnej formie powstał w pierwszej połowie XV wieku na zlecenie Franciszka I Sforzy i pełnił funkcję oficjalnej rezydencji rodu aż do wkroczenia do miasta wojsk francuskich. W czasie rządów Sforzów do miasta przybywało wielu znamienitych architektów i artystów, którzy dekorowali i przebudowywali zamek. Gościem najbardziej znanego ze Sforzów, Ludwika Maura (wł. Ludovico il Moro), był Leonardo da Vinci.

5. Park Sempione oraz łuk triumfalny Arco della Pace

Na zachód od Zamku Sforzów rozciąga się rozległy park miejski - Park Sempione (Parco Sempione), który wytyczono w trakcie XIX-wiecznej odbudowy zamku. Sam park jest przyjemnym miejscem na odpoczynek w ciepły dzień, chociaż wieczorem lub wcześnie rano może wydawać się mało przyjazny ze względu na przebywające tam towarzystwo. A to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na Was w Mediolanie!

Jedziemy za miasto, czyli co warto zobaczyć w Lombardii?

Rezerwując loty do Mediolanu, warto pamiętać, że europejska stolica mody stanowi też świetną bazę wypadową do najciekawszych miejsc w Lombardii - najlepiej rozwiniętym gospodarczo regionie Włoch. Znajdziemy tu jednak nie tylko wiele ciekawych perełek architektonicznych, ale też prawdziwe cuda stworzone przez Matkę Naturę. Jeżeli nie wybierasz się do Italii jedynie na weekend i masz nieco wolnego czasu, koniecznie wybierz się za miasto - w promieniu kilkudziesięciu kilometrów czeka na Ciebie niezmierzone bogactwo atrakcji!

1. Bergamo - średniowieczne miasto u podnóży Alp

To właśnie w tej miejscowości znajduje się lotnisko Orio al Serio, które ukaże się Twoim oczom na samym początku przygody. Wiele osób nie poświęca Bergamo zbyt wiele uwagi i od razu za ok. 10 euro wykupuje bilety na autobus do Mediolanu. A przecież to stosunkowo niewielkie miasto również ma się czym pochwalić! Będąc w Bergamo, koniecznie wybierz się na Città Alta, czyli tutejszą starówkę obwarowaną świetnie zachowanymi murami obronnymi, zachwyć się monumentalną fasadą kaplicy Cappella Colleoni i zrób sobie zdjęcie z efektownie podświetlonymi murami weneckimi w tle. Zajrzyj też do słynnej galerii sztuki Accademia Carrara, w której zgromadzono pokaźne kolekcje dzieł Tycjana i Jan Brueghela (starszego).

2. Urlop w Mediolanie - atrakcje dla miłośnika przyrody

W niedużej odległości od stolicy Lombardii - pociągiem dostaniesz się tam w nieco ponad 30 minut - znajduje się jedno z jednocześnie największych i najpiękniejszych jezior w całej Italii. Mowa oczywiście o położonym u stóp Alp jeziorze Como, które możesz kojarzyć m.in. z serii filmów o Jamesie Bondzie. Como przyciąga turystów wspaniałymi warunkami do wypoczynku i niezapomnianymi widokami. Nad jego brzegami możesz odpocząć od zgiełku miasta i cieszyć oczy soczyście zieloną roślinnością, wśród której nie brakuje rozłożystych palm. To również istny raj dla osób zakochany w sportach wodnych! Wizyta tutaj to świetny sposób, aby urozmaicić sobie krótkie wakacje w Mediolanie.

Zamów bilety lotnicze do Mediolanu i odkrywaj cudowną Lombardię na własną rękę. Z czystym sumieniem możemy polecić Ci np. jezioro Iseo z romantyczną wysepką Monte Isola czy urokliwe miasteczko Piacenza.