Dokąd latamy?

Dublin (DUB)

Stolica Irlandii, jest jednym ze najstarszych miast Europy. Historia miesza się tam z nowoczesnością. Widać to na każdym kroku, w modnych barach, eleganckich restauracjach czy kosmopolitycznych sklepach czy hotelach. Miasto z bogatą historią i młodzieńczą energią. Średniowieczna, gregoriańska i nowoczesna architektura stanowią tło dla przyjaznego tętniącego życiem portu.

Dublin jest wspaniałym miejscem do zwiedzania, a na turystów "głodnych" zwiedzania i spacerów czekają zamki, muzea, galerie sztuki i oczywiście dzielnica różnego rodzaju artystów - Temple Bar.

Prawdopodobnie znasz opinię, że Guinness smakuje najlepiej w Dublinie (świeżo z browaru), jednak możesz nie wiedzieć, że Dublin jest również idealnym miejscem na rodzinny urlop. Nie, nie sugerujemy, byś pozwolił dzieciom pić piwo. Zamiast tego warto zabrać je do dublińskiego zoo, do parku Stephen’s Green, w którym można nakarmić kaczki, lub na piknik do parku Phoenix. Uczeni lubią spacery śladami takich pisarzy, jak Yeats i Joyce, podczas gdy wymagający klienci mogą przebierać w ofertach butików znanych projektantów.

Najważniejsze zabytki

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji stolica Irlandii to doskonałe miejsce dla wszystkich entuzjastów zwiedzania zabytków. Obowiązkowym punktem każdej podróży jest Zamek Dubliński z 1224 roku, będący jednym z najważniejszych punktów historycznych w całym kraju. Podczas wizyty można zobaczyć dobrze zachowane podziemia, ale również pozostałości muru oraz fosy. Kolejnym miejscem jest Kilmainham Gaol, czyli w przeszłości największe więzienie w całej Europie. Emocjonujące zwiedzanie z przewodnikiem oraz pokazem multimedialnym pozwala poznać historię wielu skazanych, m.in. uczestników Powstania Wielkanocnego.

Każdy miłośnik sztuki powinien wybrać się do Muzeum Narodowego Irlandii, w którym zgromadzono wiele cennych eksponatów. Przeszło 15.000 rzeźb, grafik, obrazów oraz innych dzieł sztuki stanowi jedną z ważniejszych kolekcji na całym kontynencie. Co więcej, budynek powstał w 1856 roku i sam w sobie stanowi ważny zabytek epoki wiktoriańskiej. Stała kolekcja oraz niektóre wystawy czasowe są dostępne bezpłatnie dla każdego! Już dziś poleć do Dublina z lotniska Łódź - kup bilety!

Miasto tętniące życiem

Dublin oferuje szereg interesujących atrakcji, zarówno dla podróżujących solo czy w parach, jak i całych rodzin. Bez względu na preferencje, warto przejść się najpopularniejszą ulicą w mieście, czyli Grafton Street, która zajmuje 5. miejsce pod względem ceny wynajmu na świecie. Równie ważnym punktem na mapie jest The Famine Memorial, czyli pomnik głodu, który przypomina o ważnych dla kraju wydarzeniach z 1845 roku.

Stolica Irlandii to świetne miejsce dla wszystkich entuzjastów kuchni z całego świata. Oprócz klasycznych potraw brytyjskich uświadczysz tam doskonałą pizzę neapolitańską, czy też dania koreańskie. Jeżeli szukasz rozrywki, Dublin oferuje wiele klubów muzycznych, spośród których na pewno wybierzesz coś dla siebie. Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzi świadczy bogatą ofertę lotów do Dublina, który znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta. Już teraz kup bilet na lot z centralnej Polski, aby osobiście doświadczyć irlandzkiej gościnności!