Strefa pasażera

Informacje o Łodzi i lotnisku

Informacje o Łodzi

Łódź to miasto niezwykłe - warto zatrzymać się tu na dłużej, by zanurzyć się w jego niepowtarzalnej atmosferze i przeżyć niezapomnianą przygodę!

Swój specyficzny charakter Łódź zawdzięcza wielokulturowym korzeniom. Historię miasta tworzyli wspólnie Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Do dziś w Łodzi można podziwiać kamienice wzniesione przez żydowskich i niemieckich właścicieli, świątynie katolickie, prawosławne, ewangelickie i synagogę.

Wprawdzie prawa miejskie Łódź uzyskała w 1423 roku, ale prawdziwy rozwój nastąpił w XIX-wieku wraz z budową fabryk włókienniczych. Do Łodzi przyjeżdżali przemysłowcy i zakładali tkalnie i przędzalnie tworząc potęgę Ziemi Obiecanej.

Dziś XIX-wieczne fabryki zmieniły swoje funkcje - powstały w nich muzea, biurowce, uczelnie, lofty, hotele, przestrzenie wystawiennicze itp. Wciąż można podziwiać fabrykanckie pałace, okazałe kamienice i odremontowane robotnicze famuły.

Największym kompleksem, który przeobraził się w nowoczesne, modne miejsce przyciągające łodzian i turystów to imperium Izraela Poznańskiego. Jego fabrykę zmieniono w centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura, a w przędzalni, w której jeszcze 30 lat temu dudniły maszyny, powstał czterogwiazdkowych hotel Andel’s. Obok mieści się ms2 – muzeum sztuki nowoczesnej. Sercem kompleksu jest Rynek Łódzkich Włókniarek z licznym restauracjami i kawiarniami, który jest miejscem spotkań mieszkańców, wydarzeń artystycznych i sportowych. Obok Manufaktury znajduje się Pałac Poznańskich, a w nim Muzeum Miasta Łodzi, sale koncertowe i balowe.

Sercem Łodzi jest ulica Piotrkowska - najdłuższy deptak w Polsce, na którym odbywają się festyny, jarmarki, happeningi artystyczne i to tutaj - w restauracjach, pubach i klubach toczy się nocne życie Łodzi. Na Piotrkowskiej znajduje się Aleja Gwiazd upamiętniająca wybitnych aktorów i reżyserów twórców związanych z Łodzią filmową. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Roman Polański i Andrzej Wajda – absolwenci słynnej łódzkiej „Filmówki”, czyli Wyższej Szkoła Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

To tylko wstęp do pokazania Łodzi – miasta wielokulturowego, miasta filmu, mody i festiwali, które ma niezwykły klimat i koniecznie trzeba odwiedzić

Turystyczna Łódź