Dokąd latamy?

Bruksela - Charleroi (CRL)

Z czym kojarzy się Bruksela? Niektórym na pewno przyjdzie na myśl czekolada i frytki belgijskie. Biznesmenom pierwszy na myśl przyjdzie Parlament Europejski. Co ważne wystarczy kilka dni, żeby poczuć atmosferę tego niesamowicie interesującego miasta, więc jeśli masz ochotę na City Break Europie, wybierz stolicę Belgii!

Co warto zobaczyć i zwiedzić spędzając weekend w Brukseli

1. La Grand Place - najpiękniejsza atrakcja Brukseli

Najpopularniejsze miejsce w Belgii nie może umknąć uwadze przy planowaniu wycieczki do Brukseli. La Grand Place to główny rynek miasta otoczony zabytkowymi budynkami i przepięknymi kamieniczkami. Wychodząc z urokliwej uliczki prosto na plac, twój wzrok przykuje ratusz z gotycką fasadą ozdobioną licznymi rzeźbami świętych i brabanckich książąt, barokowe domy cechowe ze złotymi ornamentami oraz Maison du Roi, czyli obecna siedziba Muzeum Miasta. La Grand Place robi największe wrażenie pod wieczór, kiedy zachodzące słońce oblewa budynki pomarańczowym światłem, a także po zmroku, podczas pokazów iluminacji, w trakcie których budowle oświetlone są tęczowymi kolorami.

2. Manneken Pis - siusiający symbol Brukseli

Nieopodal La Grand Place warto zobaczyć nietypową fontannę. Nagi chłopczyk, siusiający do małego basenu, przyciąga wielu turystów, którzy wierzą, że dotknięcie jego lewego ramienia przyniesie im szczęście. Manneken Pis jest często przebierany w różne stroje, w zależności od okazji. W ten sposób, mała figurka była już m.in. sanitariuszem, kowbojem, żołnierzem, kosmonautą, Elvisem Presleyem czy św. Mikołajem… Oczywiście nie mogło zabraknąć polskiego akcentu - chłopca przebrano również w krakowski strój ludowy. W pobliżu znajdują się nieco mniej popularne, ale równie sympatyczne figurki - Jeanneke Pis i Zinneke Pis, czyli siusiająca dziewczynka i siusiający pies.

3. Bruksela - Królewskie miasto

Po zwiedzeniu La Grand Place i przejściu labiryntu wąskich uliczek, udaj się w stronę Mont des Arts z zapierającym dech widokiem na Brukselę. Artystyczna dzielnica, zwana Wzgórzem Sztuki, jest przepełniona kulturą. To właśnie tutaj znajdują się największe atrakcje turystyczne Brukseli - Pałac Królewski, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, czy Biblioteka Królewska.

4. Katedry w Brukseli

Katedra św. Michała i św. Guduli, położona na wzgórzu Treurenberg, zachwyca swoją fasadą i dwoma wieżami zbudowanymi w stylu gotyckim, a całościowo przypomina Katedrę Notre-Dame w Paryżu. We wnętrzu świątyni będziesz mógł podziwiać kolorowe witraże, barokowe posągi apostołów, okazałą ambonę czy monumentalne organy. Jedna z najpiękniejszych świątyń w Belgii - położona w centrum Brukseli, na urokliwym placu Grand Sablon, Église Notre-Dame du Sablon reprezentuje styl gotyku brabanckiego i promienistego. Wnętrze katedry jest równie imponujące, a potężne organy i barwne witraże oczarują każdego zwiedzającego.

5. Bruksela - Dzielnica Europejska

W Dzielnicy Europejskiej znajduje się większość instytucji unijnych. To tutaj są: Parlament Europejski, przed którym dumnie powiewają flagi państw członkowskich, siedziba Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, a także Parlamentarium, czyli nowoczesne centrum, które w interesujący sposób pokazuje zwiedzającym m.in. historię integracji europejskiej i zasady pracy w poszczególnych instytucjach. Jeśli będziesz miał już dość stalowych konstrukcji, wybierz się do jednego z parków znajdujących się blisko Parlamentu. W Parku Leopolda dominują nietypowe gatunki drzew oraz dzika fauna gromadząca się wokół uroczego jeziorka. Położony zaraz obok Park Pięćdziesięciolecia również sprzyja wypoczynkowi i relaksowi, a licznie przychodzący tutaj mieszkańcy Brukseli są tego największym dowodem. Uwagę skupia spektakularny potrójny łuk triumfalny z piękną kwadrygą na szczycie, który został wzniesiony na początku ubiegłego wieku, aby uczcić zdobycie niepodległości przez Belgię.

6. Bruksela - miasto czekolady, piwa i owoców morza

Belgia słynie z bogatej oferty kulinarnej, zatem City Break nie może obejść się bez próbowania pysznego jedzenia. Najpopularniejsza knajpa w Brukseli, Mer du Nord, oferuje fantastyczne ryby i owoce morza. Koniecznie trzeba skosztować wyśmienitej zupy rybnej i grillowanych krewetek. Deser oczywiście w Musée du Cacao et du Chocolat, które zachwyci nie tylko wielbicieli czekolady. Poznasz tutaj historię ziaren kakaowca, zobaczysz po kolei etapy produkcji czekolady, a także spróbujesz kilku gatunków tego popularnego przysmaku. Ręcznie robione praliny i piękne czekoladki kupisz w słynnej sieci sklepów Leonidas. Wieczorem koniecznie trzeba wybrać się na przechadzkę po brukselskich pubach i barach. Warto wiedzieć, że w Delirium Café, serwowane jest ponad dwa tysiące rodzajów piw z całego świata? Złoty trunek to największa belgijska świętość, a cała kultura piwna została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości tworzoną przez UNESCO.

Najważniejsze atrakcje w okolicy miasta stołecznego

Choć już zwiedzanie Brukseli to zadanie na ładnych parę dni, zdecydowanie warto wychylić nos także poza metropolię. W niedalekiej odległości (niecała godzina pociągiem) znajduje się przecież miasto uważane przez wielu za najpiękniejsze w całej Europie - Brugia. Polecamy zwłaszcza historyczną część, to właśnie tutaj znajdziemy charakterystyczne dla Brugii kanały, dzięki którym miasto możemy kojarzyć pod nazwą "Flamandzka Wenecja".

Nawet krótka, jednodniowa wycieczka dostarczy nam całej masy wrażeń, zwłaszcza jeżeli należysz do miłośników skarbów sztuki i architektury. Robiących monstrualne wrażenie budowli są tutaj dziesiątki, jeśli nie setki: na pewno oczaruje Cię średniowieczna wieża Belfort van Brugge, z której roztacza się wspaniały widok na całe miasto, a także malowniczy kanał Rozenhoedkaai, którego zdjęcia zdobią okładki wielu przewodników turystycznych. Planując wypad do Brukseli, nie zapomnij też uwzględnić w swoich planach wizyty w Groeningemuseum, które może się poszczycić cudowną kolekcją dzieł najwybitniejszych mistrzów malarstwa niderlandzkiego. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć genialnego Boscha!

Bruksela - inne warte odwiedzenia miejsca w pobliżu

Najważniejsze atrakcje zarówno stolicy, jak i Brugii już zaliczone? Twoim kolejnym celem powinno być np. odwiedzenie Antwerpii, a w szczególności tutejszej gotyckiej Katedry Najświętszej Marii Panny. Znajdują się w niej oryginalne dzieła Rubensa o tematyce sakralnej. Ten światowej sławy malarz mieszkał przez dużą część swojego życia w Antwerpii, więc możemy się udać również na zwiedzenie jego zamienionego w muzeum domu łącznie z urokliwym ogrodem.

Urlop w Brukseli i okolicznych miejscowościach to jednak nie tylko zabytki architektury i sztuki. Fantastyczną atrakcją dla całej rodziny jest choćby Walibi Belgium - ogromny park rozrywki oddalony zaledwie o mniej więcej 30 km od Brukseli. Na turystów czeka mnóstwo dostarczających adrenaliny kolejek górskich, karuzele dla najmłodszych czy aquapark z wodnymi zjeżdżalniami. Jeżeli, że nie braknie Ci odwagi, na pewno przypadnie Ci do gustu wieża swobodnego spadku Dalton Terror, z której spada się prawie 80 metrów w dół z prędkością przekraczającą 100 km na godzinę!

W sprzedaży dostępne są bilety lotnicze do Brukseli - Charleroi (CRL). Aby dostać się do stolicy, wystarczy wsiąść do autobusu kursującego z przystanku obok lotniska, bilet kosztuje około 15 euro.