Routes Europe 2023

Promocja Łodzi w klimacie „Ziemi obiecanej”

W autentycznych strojach z filmu „Ziemia obiecana” przedstawiciele łódzkiego lotniska odebrali w norweskim Bergen statuetkę miasta-gospodarza 16. Forum Routes Europe 2023. Podczas uroczystego lunchu dla prawie tysiąca delegatów z całej Europy odbyła się promocja Łodzi i polskiej kuchni.

W maju w norweskim Bergen odbyło się Forum Routes Europe 2022. Przez trzy dni przedstawiciele lotnisk spotykali się z liniami lotniczymi i reprezentantami regionów turystycznych oraz władz miast i regionów.

O łódzkim stoisku na targach i słynnych skarpetkach przeczytacie TUTAJ

Na zakończenie Forum odbył się uroczysty lunch,  podczas którego Gautes S. Riise, przedstawiciel firmy Avinor, właściciela lotnisk w Norwegii, przekazał obowiązki gospodarza kolejnej imprezy i statuetkę przechodnią Routes Europe w ręce dr Anny Midery, prezes łódzkiego lotniska.

Uroczystość przyjęcia roli gospodarza kolejnej edycji Forum Routes Europe odbyła się w konwencji „Ziemi obiecanej”. Film z 1975 r. roku w reżyserii Andrzeja Wajdy jest ekranizacja powieści Władysława Reymonta - patrona lotniska w Łodzi. W autentycznych strojach z filmu „Ziemia obiecana” wystąpiła prezes Anna Midera i grupa pracowników lotniska, a także Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Podczas wystąpienia prezes Anna Midera zaprosiła delegatów do Łodzi i zaprezentowała Łódź jako miasto idealne na city break, pełne zabytków architektury postindustrialnej, zieleni, kreatywnych młodych ludzi, znakomitej kuchni i miasto z tradycją sztuki filmowej. Zaznaczyła, że Łódź leży w silnym gospodarczo regionie i jest doskonałym celem dla lokowania biznesu i spotkań przedsiębiorców.

Łódź nazywana jest „last undiscovered city”. Unikalny na skalę światową charakter europejskiego miasta postindustrialnego sprawiło, że ​​Łódź znalazła się na liście „Best of the World 2022” National Geographic jako miasto, które trzeba koniecznie odwiedzić w tym roku. Ja jednak zapraszam Państwa w 2023 roku do Łodzi na Routes Europe. Przyjedźcie do najbardziej niezwykłego miasta w Europie – do „the last undiscovered city” - mówiła prezes Anna Midera.  Całe wystąpienie znajdziecie tutaj. 

Steven Small, dyrektor Routes, powiedział: „Dzięki infrastrukturze i przepustowości 2 mln pasażerów rocznie lotnisko w Łodzi oferuje duże możliwości rozwoju. Jestem przekonany, że Routes Europe pobudzi rozwój połączeń lotniczych i zwróci uwagę na Polskę Centralną”.

W czasie lunchu wydanego przez Port Lotniczy w Łodzi delegaci próbowali dań kuchni polskiej m.in. pierogów, placków ziemniaczanych, żurku, kiełbasy z cebulą oraz mizerii, którą delegaci nazywali „Polish tzatziki”. Zapewniali, że na pewno przyjadą do Łodzi w przyszłym roku.

Routes Europe 2023 w Łodzi odbędą się w dniach 9-11 maja 2023 r.

Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzi bardzo dziękuję łódzkiemu Centrum Filmowemu za wypożyczenie strojów z filmu „Ziemia obiecana”!