Ciekawostki podróżnicze

Burgas - TOP 5 najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc

04.05.2020

Burgas to miasto położone w południowo-wschodniej Bułgarii, nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego. Obecnie Burgas stanowi ważny ośrodek kultury oraz chętnie wybierany przez zagranicznych turystów kurort wypoczynkowy. Burgas to także znane uzdrowisko. Wybierając wczasy w Bułgarii z przelotem najpewniej wylądujemy właśnie w Burgas. W mieście znajduje się jeden z największych międzynarodowych portów lotniczych w kraju. A co warto tu zwiedzić?

Zdania na temat tego, czy Burgas można zaliczyć do największych atrakcji turystycznych Bułgarii są podzielone. Dla jednych miasto samo w sobie oferuje mnóstwo atrakcji, dla innych stanowi bazę wypadową do pobliskich kurortów, takich jak Pomorie (18km), Sozopol (33km), Nesseber (35km), Słoneczny Brzeg (38km) czy Święty Włas (44km). My postaramy się skupić na atrakcjach w samym Burgas oraz najbliższej okolicy miasta.

Pozycja pierwsza: Uzdrowiska w Burgas

Jako znane ze swoich wód termalnych uzdrowisko Burgas oferuje turystom wiele możliwości skorzystania z dobroczynnych właściwości term. W odległości ok. 15 kilometrów od ścisłego centrum miasta znajdziemy kompleks Bułgarskich Łazienek Mineralnych (Burgaski Mineralni Bani). Możemy tu skorzystać  m.in. z zabiegów leczniczych oraz popularnych kąpieli błotnych.

Pozycja druga: Jezioro Atanasowskie

Miasto otoczone jest trzema jeziorami: Atanasowskim, Mandreńskim i Burgaskim, a od wschodu Zatoką Burgaską. To właśnie jeziora zapewniają turystom atrakcje przyrodnicze. Można tu obserwować liczne ptactwo (pelikany, ibisy oraz czaple), a nad jeziorami Atanasowskim i Burgaskim także dawne warzelnie soli oraz odkryte stosunkowo niedawno pozostałości rzymskiej osady.

Pozycja trzecia: Zabytki Sakralne

Jak większość bułgarskich miast również Burgas może się poszczycić ciekawymi zabytkami sakralnymi. Na naszą uwagę z pewnością zasługuje Cerkiew Katedralna św. Cyryla i Metodego z bogato zdobioną kopułą, ikonostasem (ołtarzem) i freskami. Równie ważna na sakralnej mapie zabytków miasta jest Cerkiew Ormiańska św. Krzyża (Surp Chacz). To jedyna tego rodzaju świątynia wybudowana w całej Bułgarii.

Pozycja czwarta: Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne

Miłośnicy historii z pewnością powinni zaplanować wycieczkę do jednego z lokalnych muzeów. W Muzeum Archeologicznym możemy podziwiać zbiory z czasów trackich, rzymskich i bizantyjskich. W gablotach prezentowane są m.in. biżuteria, monety, ceramika, a nawet tablice z rzymskimi inskrypcjami. W Muzeum Etnograficznym możemy natomiast zobaczyć regionalne stroje, dawne przedmioty codziennego użytku oraz przedmioty rytualne. Latem w Muzeum Etnograficznym organizowane są warsztaty rękodzieła.

Pozycja piąta: Piaszczyste plaże

Piasek na plażach w Burgas różni się kolorem od piasku w innych miejscach. Swój charakterystyczny odcień zawdzięcza magnetytowi, który - podobnie jak lokalne termy - ma właściwości lecznicze. Głowna plaża miejska przylega do Parku Nadmorskiego. Jest w pełni zagospodarowana. Znajdziemy tu parasole, wypożyczalnie sprzętów wodnych, a także bary i kawiarnie - słowem wszystko, co niezbędne do mniej lub bardziej aktywnego wypoczynku nad brzegiem morza.

Oferta wakacyjnych wylotów z Łodzi tutaj: https://www.airport.lodz.pl/pl/wakacje/lato-2022