Ciekawostki podróżnicze

Największe atrakcje Bułgarii, które warto zobaczyć

04.05.2020

Bułgaria to jeden z bardzo popularnych kierunków turystycznych, chętnie wybieranych przez polskich turystów. O popularności tego kierunku decydują konkurencyjne ceny, które idą w parze z tym wszystkim, czego oczekujemy do letnich wakacji - słońcem, piaszczystymi plażami i kąpielami w morzu. Planując urlop w Bułgarii warto jednak pamiętać o tym, że Bułgaria to nie tylko plaże i tętniące życiem kurorty. To również zapierające dech w piersiach krajobrazy, urokliwe miasteczka z zabytkową zabudową i całe wieki historii. To właśnie bogate dziedzictwo kulturowe i naturalne tego rejonu sprawia, że do Bułgarii z każdym rokiem przyjeżdża coraz więcej zagranicznych turystów z całej Europy. Które z atrakcji Bułgarii warto zwiedzić podczas letniego wypoczynku?

Bułgaria jest kolebką starożytnej cywilizacji Tarków, a zarazem ojczyzną mitycznego Orfeusza. Na jej terenie mieszają się i przenikają kultury bałkańska, słowiańska i arabska. Ich dorobek możemy podziwiać do dziś odwiedzając najciekawsze miejsca w kraju.

Nessebar

Nessebar to jedno z najstarszych miast w Europie. Jako perła architektury zostało wpisane na listę zabytków UNESCO. O jego uroku i atrakcyjności decyduje niecodzienne położenie - miasto znajduje się na skalistej wysepce połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Największe wrażenie na turystach robi niesamowita starówka, na której możemy podziwiać średniowieczne i renesansowe budynki. Na wyspie znajdują się piaszczyste plaże, urokliwe kafejki i aż 40 cerkwi. Wśród tych godnych polecenia należy wymienić zbudowaną w 1609 roku Cerkiew Chrystusa Zbawiciela oraz Cerkiew Chrystusa Pantokratora.

(zdj. Cerkiew Chrystusa Pantokratora, Nessebar, Bułgaria)

Nessebar to również luksusowe hotele, w których możemy się zrelaksować i naprawdę wypocząć wybierając wariant wczasów all inclusive.

Warna

Warna to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii, a zarazem jeden z najpopularniejszych czarnomorskich kurortów. Historia miasta sięga VI wieku p.n.e., dzięki czemu do dziś w Warnie można podziwiać ciekawe zabytki. Coś interesującego znajdą tu z pewnością miłośnicy kultury rzymskiej, a także pamiątek po kulturze bizantyjskiej. W mieście znajdziemy również zabytki architektury tureckiej. Prawdziwą perełką kurortu jest Park Nadmorski, który rozciąga się na wysokim tarasie ponad wybrzeżem. Tworzą go lasy, ogrody i winnice.

Polscy turyści odwiedzający Warnę szczególnie chętnie zaglądają na słynne pola bitewne oraz do symbolicznego mauzoleum Władysława Warneńczyka. Bawiąc w okolicy nie można przejść obojętnie obok Kamiennego Lasu. To fortyfikacja skalna zlokalizowana na południowych krańcach Wyżyny Dobrudży, w pobliżu szosy E70 z Warny do Nowego Pazaru.