Aktualności

Z Łodzi do Birmingham

10.05.2024

Z łódzkiego lotniska można będzie latać bezpośrednio do Brimingham, drugiego miasta Wielkiej Brytanii. Nowy kierunek otworzy linia Ryanair.

Ryanaira zaczął wprowadzać do systemu rezerwacyjnego bilety na sezon zimowy 2024/2025 (od listopada do końca marca). – W ciągu tygodnia wszystkie połączenia linii Ryanair z Łodzi na sezon zimowy powinny być już w sprzedaży przez stronę internetową lub aplikację przewoźnika. Są już lub za chwilę pojawią się te połączenia, które są w ofercie w sezonie letnim, w tym bardzo popularne i lubiane przez łodzian i mieszkańców regionu łódzkiego Alicante, Malaga i Mediolan-Bergamo. Są jednak małe wyjątki. Przewoźnik zdecydował się wprowadzić nowość w ofercie: połączenie między Łodzią a Birmingham 2 razy w tygodniu. Ten kierunek zastąpi obecne przez ostatni rok loty do East Midlands, które przywrócono do rozkładu na prośbę pasażerów. Po roku jego funkcjonowania tego połącznia i przeprowadzonych analizach przewoźnik zdecydował się zamienić loty do East Midlands na Birmingham. W dużej mierze wiąże się to z opóźnieniami w dostawach samolotów i relokacją floty w bazach w Wielkiej Brytanii. Drugą zmianą w zimowym rozkładzie będzie powrót do lotów 7 dni w tygodniu do Londynu Stansted. Nowy kierunek, jakim jest Birmingham i zwiększenie częstotliwości lotów do Londynu pokazują, że dla Ryanair rynek brytyjski jest bardzo ważny i cały czas próbuje optymalizować swoje połączenia, próbując zaoferować Polakom latającym na wyspy jak najlepsze rozwiązania – mówi Robert Makowski, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Łódź.

Birmingham jest drugim miastem w Wielkiej Brytanii pod względem liczby mieszkańców. To miasto przemysłowe (przemysł metalowy, maszynowy, zbrojeniowy, transportu, spożywczy), uniwersyteckie i interesujące dla turystów. W Birmingham, podobnie jak w Łodzi, dawne XIX-wieczne fabryki otrzymują nowe funkcje, a między nie oraz wiktoriańskie domy wciska się nowoczesna architektura. Jednych ten kontrast zachwyca, innych oburza. Przykładem jak choćby obsypany nagrodami futurystyczny dom handlowy Selfridges – przykład architektury inspirowanej naturą. Pozostałością po czasach XIX-wiecznego przemysłu jest rozbudowany system kanałów (łącznie dłuższe niż w Wenecji). Kiedyś obsługiwały fabryki, dziś poruszają się po nich turystyczne barki.

W Birmingham mieszkał J.R.R. Tolkien, pisarz fantasy, autor „Władcy Pierścieni”. Stąd pochodzą znane zespoły muzyczne Led Zeppelin, Black Sabbath, Judas Priest, Electric Light Orchestra. W Birmingham obsadzona została też fabuła popularnego serialu Peaky Blinders, zrealizowanego przez telewizję BBC, który obecnie dostępny jest też na kanale Netflix.

Miasto jest też siedzibą dwóch klubów piłkarskich Aston Villa F.C. i Birmingham City F.C., z których pierwszy rywalizuje w tym sezonie w angielskiej ekstraklasie Premier League, a drugi szczebel niżej w Championship.

Port lotniczy w Birmingham położony jest 13 km od centrum miasta. Z lotniska do Coventry jest 17 km, do Bristolu 150 km, a do położonego w Walii Wrexham, gdzie rezyduje wielu Polaków to około 120km. 

W sezonie zimowym można będzie latać z Łodzi do Alicante, Birmingham, Brukseli Charleroi, Dublina, Londynu Stansted, Malagi, Mediolanu Bergamo.