Aktualności

Dokąd z paszportem, dokąd z dowodem osobistym?

10.04.2024

Jeśli planujecie wylot na wakacje, sprawdźcie teraz swoje dokumenty, a przede wszystkim dokumenty swoich dzieci. Niestety, zdarza się, że właśnie paszporty najmłodszych pasażerów okazują się na lotnisku nieważne i wtedy z wakacji „nici”. W takich przypadkach nie ma też szans na odzyskanie pieniędzy za niezrealizowany wyjazd.
Sprawdźcie teraz! Jeśli zauważycie, że paszporty lub dowody osobiste są nieważne, jest jeszcze trochę czasu, by wyrobić nowe dokumenty. W Urzędzie Paszportowym w Łodzi (ul. Traugutta 25) są już kolejki, ale – nie ma się co łudzić - im bliżej wakacji, tym będą dłuższe.
Z jakimi dokumentami podróżujemy? (kierunki czarterowe):
▶️STREFA SCHENGEN:
🇧🇬 𝗕𝘂ł𝗴𝗮𝗿𝗶𝗮 – 𝗱𝗼𝘄𝗼́𝗱 𝗹𝘂𝗯 𝗽𝗮𝘀𝘇𝗽𝗼𝗿𝘁
Brak wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży dla obywateli RP.
Bułgaria jest w strefie Schengen od 31 marca tego roku – dokumenty nie podlegają kontroli, jeśli podróżujemy drogą lotniczą lub morską. Dla podróżujących drogą lądową kontrole zostały zachowane.
🇬🇷 𝗚𝗿𝗲𝗰𝗷𝗮 – 𝗱𝗼𝘄𝗼́𝗱 𝗹𝘂𝗯 𝗽𝗮𝘀𝘇𝗽𝗼𝗿𝘁
Dokument musi być ważny w czasie wjazdu do Grecji i wyjazdu z Grecji.
STREFA NON SCHENGEN
🇹🇳 𝗧𝘂𝗻𝗲𝘇𝗷𝗮 – 𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼 𝗽𝗮𝘀𝘇𝗽𝗼𝗿𝘁!
Musi być ważny przez 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia Tunezji. Obywatele RP mogą wjechać na terytorium Tunezji bez wizy i legalnie przebywać do 3 miesięcy.
Więcej informacji 👉
🇹🇷 𝗧𝘂𝗿𝗰𝗷𝗮 – 𝗱𝗼𝘄𝗼́𝗱 𝗼𝘀𝗼𝗯𝗶𝘀𝘁𝘆 𝗹𝘂𝗯 𝗽𝗮𝘀𝘇𝗽𝗼𝗿𝘁
Uwaga! Dowody osobiste okazują tylko osoby podróżujące w celach turystycznych!
Nie ma wiz. Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej, niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.
Dowód osobisty – brak określonego przepisami minimalnego okresu ważności dokumentu. Jego ważność powinna obejmować cały planowany okres pobytu.