Aktualności

Lotnisko w Łodzi docenione przez ACI Europe

05.02.2024

Lotnisko w Łodzi, jako jedyne w Polsce, zostało wyróżnione przez Stowarzyszenie Europejskich Portów Lotniczych (ACI Europe) wśród portów, które najlepiej sobie poradziły z odbudową ruchu po okresie pandemii.
 
📈Stowarzyszenie ACI Europe podsumowało 2023 rok na europejskich lotniskach. Analitycy porównują ubiegły rok z 2019 rokiem - z ostatnim „normalnym” przed pandemią, w czasie której zakazy i ograniczenia lotów wypaczyły statystyki. Wniosek jest taki, że ruch pasażerski w Europie wzrósł o 19 proc., ale nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed Covid-19.
 
📈ACI Europe bierze pod uwagę wzrost procentowy i tendencję, a nie bezwzględne liczby odprawionych pasażerów i ocenia lotniska w pięciu grupach w zależności od liczby obsługiwanych pasażerów.
 
📈Na liście lotnisk, które dobrze radzą sobie po pandemii, odbudowały ruch, a nawet odnotowały znaczny wzrost liczby pasażerów jest lotnisko w Łodzi. W 2023 roku liczba pasażerów korzystających z lotniska w Łodzi wyniosła 356 878 i jest to wzrost o 97 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.
 
📈Łódź znalazła się w piątej grupie lotnisk obsługujących do miliona pasażerów rocznie wraz z portami Trapani na Sycylii (wzrost o 223 proc.), Perugia (+143 proc.), Tirana (+117 proc.), Samarkanda (+110 proc.), Łódź (+97 proc.), Kutaisi (+91 proc.), Zadar (+88 proc.).
 
📈To trzecie wyróżnienie dla Łodzi w rankingu ACI Europe w 2023 r. Wcześniej doceniono lotnisko za wzrost w pierwszym półroczu wynoszący 38 proc. oraz za największy wzrost w sierpniu wynoszący 48 proc.