Ciekawostki podróżnicze

Podróż dziecka bez opiekuna, czy są ustalone granice wiekowe dla dzieci?

27.03.2023

Wyprawy drogą powietrzną stały się na tyle stałym elementem naszej codzienności, że wielu rodziców nie ma już żadnych obaw przed kupowaniem biletów dla swoich małoletnich pociech. Podróż dziecka samolotem bez opiekuna okazuje się nawet nieco bezpieczniejsza niż w przypadku alternatywnych środków transportu - maluch nie pomyli przecież przystanków, a na całej trasie może mieć zapewnioną pełną opiekę dedykowanej stewardessy, która nie spuści go z oka aż do momentu, gdy na lotnisku odbierze go dorosły z odpowiednim upoważnieniem.

Trzeba jednak pamiętać, że każda linia lotnicza podchodzi do kwestii samodzielnych podróży dzieci w nieco odmienny sposób i ma w regulaminie ustalone często zupełnie inne granice wiekowe. W dalszej części artykułu sprawdzimy, w jaki sposób najmłodsi podróżnicy traktowani są przez najpopularniejszych przewoźników: Ryanair czy Wizz Air.

Dziecko w podróży bez opiekuna - o czym należy pamiętać?

W przypadku tanich linii lotniczych Wizz Air i Ryanair nie ma możliwości wykupienia usługi specjalnej opieki w samolocie nad małoletnim. Pierwszy z przewoźników jasno określa, że dzieci mogą lecieć bez opiekuna dopiero po ukończeniu 14 lat, a podróż młodszych pociech może odbywać się wyłącznie w towarzystwie osoby w wieku 16+. Regulamin Ryanair jest jeszcze bardziej restrykcyjny - w podróż bez opiekuna nie wybiorą się dzieci mające mniej niż 16 lat! Pasażerowie, którzy nie ukończyli jeszcze tego wieku, muszą znajdować się pod opieką kogoś, kto 16 urodziny ma już za sobą.