Ciekawostki podróżnicze

Sycylia – Co zobaczyć na wyspie?

31.08.2021

Planujesz urlop w słonecznej Italii? Ciekawym kierunkiem na wczasy jest Sycylia! Słoneczna wyspa o malowniczych uliczkach, romantycznych zachodach słońca oraz bezkonkurencyjnej kuchni to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek turystyczny. Jednak piaszczyste plaże i street food na ulicach Palermo to nie jedyne atuty wyspy. Co warto zobaczyć na Sycylii? O czym pamiętać planując wczasy?

Sycylia – Co zobaczyć na wyspie?

Wczasy - Sycylia dla wypoczywających i zwiedzających

Zanim na stronie linii lotniczych zarezerwujemy bilety do Palermo lub Trapani warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Co zamierzamy robić na Sycylii?
  • Co chcielibyśmy zobaczyć na wyspie?
  • Dokąd zamierzamy pojechać?

To pozwoli nam na wybór najbardziej optymalnego terminu wylotu. Jeśli bowiem planujemy urlop wypoczynkowy nie groźne nam będą upały panujące na wyspie w szczycie sezonu - większość czasu i tak będziemy spędzać nad morzem lub w basenie. Jeśli jednak zależy nam na atrakcjach turystycznych warto przesunąć planowany wylot z wysokiego sezonu na jego końcówkę. Wrzesień to optymalny czas na to, aby skoncentrować się na zabytkach Sycylii i jednocześnie wciąż skorzystać z odpoczynku na plaży.

Co warto zobaczyć na Sycylii?

Wczasy? Sycylia? W takim razie Palermo! Historia stolicy Sycylii sięga starożytności, w rezultacie czego na ulicach miasta mieszają się pozostałości po wielu epokach i kulturach. To niesamowite połączenie śladów różnych czasów doskonale widać na murach Zamku Królewskiego, na którym kolejne wieki odcisnęły swój ślad w postaci różnych stylów architektonicznych. Charakterystycznym punktem na mapie Palermo jest Plac Bellini ze średniowiecznymi kościołami. Turystów o stalowych nerwach zapraszamy do wiejących grozą Katakumb Kapucynów, a miłośników flory i fauny na odpoczynek w Ogrodzie Botanicznym.

Palermo oferuje również nie lada atrakcję dla miłośników muzyki i architektury. To słynna opera Teatro Massimo, do wnętrza której możemy zajrzeć wraz z przewodnikiem. Podczas wycieczki zostaniemy oprowadzeni po audytorium oraz innych salach trzeciej co do wielkości opery w Europie.

Drugim miastem, do którego większość z nas rozpoczyna swoją sycylijską przygodę jest Trapani. Wybór akurat Trapani jest na ogół podyktowany dogodnym połączeniem lotniczym - z Łodzi dolecimy tu jednym samolotem. Samo miasto zdaniem turystów nie jest najbardziej atrakcyjne. Wyjątek stanowi oczywiście Starówka, którą warto zobaczyć nawet jeśli nie planujemy zatrzymać się tutaj na dłużej. Trapani to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Można się stąd wybrać m.in. na wycieczkę na Wyspy Liparyjskie.

Co jeszcze warto zobaczyć na wyspie?

Oferta wycieczek fakultatywnych dostępnych u lokalnych tour operatorów, jak również online (także w języku polskim) jest naprawdę imponująca. Na szczycie listy atrakcji króluje oczywiście wejście na Etnę. Zdaniem wielu turystów to kwintesencja wczasów na Sycylii i absolutny must have wyjazdu. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Dolina Świątyń. Tę ostatnią możemy zwiedzać pieszo lub nowoczesnymi elektrycznymi skuterami, które są ekologiczne i łatwe w prowadzeniu.