Ciekawostki podróżnicze

Co warto zobaczyć w Turcji?

31.08.2021

Turcja pozostaje na wyciągnięcie ręki do połowy października – w tym czasie możemy skorzystać z oferty lotów czarterowych i wybrać się na niezapomniane wakacje na Riwierę Turecką z biurem podróży Coral Travel oraz ITAKA. Belek, Side, Alanya, Antalya to kurorty, które zachęcają gwarantowaną pogodą, pięknem krajobrazów oraz egzotycznymi aromatami lokalnej kuchni. To także ciekawe miejsca w Turcji, które z pewnością warto zobaczyć – w ramach wycieczki zorganizowanej lub na własną rękę.

co warto zobaczyć w turcji

Ciekawe miejsca w Turcji – Perła Riwiery Tureckiej

Perła Riwiery Tureckiej – Antalya – ma do zaoferowania znacznie więcej niż malownicze plaże, choć te są długie, piaszczyste i ciągną się kilometrami oferując doskonałe warunki do zażywania słonecznych kąpieli. Co w takim razie warto zobaczyć będąc w Antalyi?

Antalya to miasto o długiej i burzliwej historii, która zadecydowała o wielokulturowym charakterze samego miasta, jak i okolicy. Wszystko zaczęło się około 150 roku p.n.e. Wówczas król Pergamonu, Attalos II, zdecydował, że Antalya będzie najważniejszym portem jego królestwa i zarządził rozbudowę miasta. Później miasto należało do Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Imperium Osmańskiego oraz Włochów – każde panowanie odcisnęło ślad w tkance miasta tworząc intrygujący patchwork, który zaskakuje swoją różnorodnością i spójnością zarazem. Jego centrum stanowi Wewnętrzna Twierdza.

Kaleiçi – Wewnętrza Twierdza

Choć wydaje się to wręcz nieprawdopodobne historia Kaleiçi sięga kilku tysięcy lat wstecz. To sprawia, że Kaleiçi w niczym nie przypomina większości starówek, których uliczkami mieliśmy przyjemność spacerować. Na zwiedzanie Starego Miasta Perły Riwiery Tureckiej warto sobie zarezerwować minimum pół dnia, choć optymalny byłby cały dzień.

Wewnętrza Twierdza (z tureckiego Kaleiçi) to jedna z głównych atrakcji miasta, a zarazem przestrzeń obfitująca w wiele dodatkowych atrakcji turystycznych. Ruch samochodowy w Starym Mieście jest zabroniony, a ono samo jest często wybierane na organizację koncertów oraz różnorodnych imprez. To sprawia, że Kaleiçi jest często gwarne i przepełnione ludźmi. Jeśli jednak skusimy się na wycieczkę do Wewnętrznej Twierdzy w przerwie między koncertami i atrakcjami, szybko dostrzeżemy jej wyjątkowy czar.

Na naszej liście obowiązkowych punktów wycieczki nie powinno zabraknąć:

  • Bramy Hadriana,
  • Złamanego Minaretu,
  • Osmańskich Domów.

A jeśli mamy więcej czasu i niestraszne nam piesze wędrówki możemy dodatkowo zobaczyć:

  • wieżę zegarową,
  • antyczne ruiny,
  • klasztor wirujących derwiszy - Mevlevi Tekle,
  • Muzeum Zabawek.

Co warto zobaczyć w Turcji? Belek i okolica

Belek to jedna z najwyżej cenionych, a co za tym idzie najchętniej wybieranych destynacji wakacyjnych w Turcji. Okolica kusi szerokimi i piaszczystymi plażami oraz komfortowym zapleczem hotelowym. Jednak Belek – podobnie jak Antalya – to nie tylko plaże i kąpiele w morzu. Będąc w okolicy watro zwiedzić samo miasto, jak również okoliczne atrakcje. Do tych najpopularniejszych i najczęściej rekomendowanych zalicza się:

  • Asendos (starożytne miasto z doskonale zachowanym antycznym amfiteatrem)
  • malowniczy i dziki Park Przyrody Kanion Koprulu.

 

Oferta wakacyjnych wylotów z Łodzi tutaj: https://www.airport.lodz.pl/pl/wakacje/lato-2022