Dokąd latamy

Burgas

Burgas to duże portowe miasto położone w południowo-wschodniej części wybrzeża Morza Czarnego. To właśnie tu najczęściej lądują samoloty przywożące turystów do Bułgarii. Burgas to także ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny kraju.

Miasto otoczone jest trzema jeziorami: Atanasowskim, Mandreńskim i Burgaskim, a od wschodu Zatoką Burgaską. Oprócz niewątpliwych walorów turystycznych, Burgas jest także znane ze swoich gorących źródeł termalnych, które są wykorzystywane w miejskim kompleksie uzdrowiskowym, ale także w gabinetach SPA. Miasto jest znakomitą miejscówką wypadową do pobliskich kurortów. Do Pomorie (18km), Sozopolu (33km), Nesebyru (35km), Słonecznego Brzegu (38km) czy Świętego Własu (44km).

Burgas zostało założone w XVIII wieku, dokładnie w miejscu czternastowiecznej warowni Pirgos. Wcześniej tereny te zajmowali Trakowie, Rzymianie oraz Turcy. Po powrocie w granice Bułgarii, miasto rozrosło się i stało ważnym centrum gospodarczo-kulturalnym południowej części wybrzeża.

Naturalne dobra lokalne w Burgas

Wspomniane wcześniej gorące źródła termalne to tylko jeden z wielu walorów tej urokliwej miejscowości. Będąc na miejscu, koniecznie trzeba przekonać się na własnej skórze, jakie działanie mają znajdujące się nieopodal tzw. panwie solne, czyli niewielkie baseny solankowe. Znajdujące się w nich błoto ma bowiem właściwości lecznicze i może pomagać w łagodzeniu objawów niektórych chorób, jak np. schorzeń dermatologicznych czy też reumatyzmu.

Co więcej, otaczające miasto jeziora sprawiają, że Burgas jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla wszystkich entuzjastów natury. Malowniczo położony Park Nadmorski, który znajduje się na wzgórzu, będzie idealnym pomysłem na odpoczynek - szczególnie jeżeli plażowanie przez cały dzień nie jest dla Ciebie ulubionym zajęciem. W górnej części parku znajdziesz interesującą wystawę ogromnych figur z piasku, która będzie szczególnie interesująca dla wszystkich rodzin z dziećmi. Ty też możesz tam być, rezerwując przelot samolotem z lotniska Łódź - kup bilety już dziś!

Zabytki Burgas

Burgas to miasto, które wbrew pozorom ma bogatą historię. Jeżeli lubisz zwiedzanie, warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne, które znajduje się w zabytkowym Domu Brakalova, wzniesionym w 1873 roku. Tradycyjne stroje ludowe, meble, biżuteria czy też akcesoria domowe to jedne z wielu eksponatów, które znajdują się na wystawie. Każdy, kto lubi środowisko naturalne, powinien koniecznie zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej, zlokalizowane zaledwie kilka ulic dalej. To jedyne na całym wybrzeżu Morza Czarnego wystawa, która przedstawia faunę i florę regionu, ze szczególnym uwzględnieniem gór Strandzha. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę gastronomiczną, która zaspokoi potrzeby nawet największych smakoszy.

Jak się okazuje, Burgas to nie tylko miasto tranzytowe. Jest idealnym miejscem na dłuższy urlop w Bułgarii lub nawet weekendowy pobyt. Warto zwrócić uwagę, że port lotniczy znajduje się zaledwie 15 minut od centrum miasta. Już zarezerwuj lot z Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta w Łodzi i podróżuj samolotem komfortowo oraz bezpiecznie.